September Groceries: The Final Total

My computer has been acting up like crazy here, and our TDS DSL mimics that of the old dial up service we used to have, so blogging has been tough lately.  You guys know I love adding pictures, and that process has been making blog posts considerably slow. I am working on a fix/replacement for this, so please just bear with me!

My first shopping trip was a huge success, which resulted in no extra trips to the store for something that was forgotten! That was a complete blessing, as we are so busy this time of the year that I hate to spend the little extra time I have in the store.

I did have one revelation during the first two weeks, and that was to make my grocery shopping trips twice a month instead of every two weeks.  Like I said earlier, we are pretty busy, things come up and shopping doesn’t always happen every two weeks or necessarily even need to be every two weeks, so I think twice a month will be best for us.

Menu planning and deciding how much of everything I need did take a bit longer with the first trip, but I knew how much I needed of most things we buy by the time the second trip came around, so it was much easier.

Right now we are going to stick with the $600 a month grocery budget and see how that goes. Our budget includes food, cleaning supplies, paper products, pet food, toiletries, over the counter medicine, and some car maintenance items.

The budget feeds 4 of us, which includes an 11 year old the size of most adults and we also often buy or prepare items for our oldest daughter who is away at college.

Sams Trip

I let K help take inventory of the items we had in the pantry and freezer before we went shopping.  This was our extra homeschool lesson for the day, and she really enjoyed helping out and learning all at the same time.  She also helped make our menu plan and list of all items needed.  It was fun teaching her how to plan a menu based on what you have and what is on sale.

We spent $88.08 at Sam”s on the items pictured above.  I was able to get about 6-8 months’ worth of allergy medicine for $29.87!  This probably kicked my grocery totals over for the month, but I won’t have to buy it for several months!

I really love getting my butter at Sams.  I just throw what I don’t need right now into the freezer, and we never run out.  The 4 pack was $11.48, which is better than the store brand at most stores I shop at.  Butter is one of those grocery items that are rapidly rising in cost these days.

Kroger Trip

The 50 lb bag of dog food I bought didn’t quite make it in the picture, but other than that, this is everything we got at Kroger for a total of $83.29 after using $11.96 in coupons.

I was able to get the Bagels for free from a Kroger home mailer coupon given to me by my dear step-mom, and I also got the pot pie for free after loading it onto my Kroger card the previous Friday.  If you didn’t already know, Kroger offers a freebie every Friday; you just log into your Kroger account and add the digital coupon to your card. It’s just that simple…..and free.

walmart1

Walmart was my last stop of the day.  Sorry the color is funky in some of the pictures.  It was getting pretty late by the time I got the shopping done, unloaded, lined up for pictures and then put away.

I’m hoping 5 gallons of milk is going to make it until the next shopping trip.  I’m not sure I can fit much more in the refrigerator, and I don’t really like freezing milk.

walmart2

The Kellogg’s cereal was being loaded in the buggy to be pushed up front when we got to Walmart.  They were selling it for $1 a box, and of course I had $1 off 3 coupons, making it just .67 cents each after coupons.

I have been getting quite a few of those Go Go Squeeze applesauce packs lately, and I figured that many of you might be wondering about this new trend.  They are on sale for $1.98 at Walmart now and I have been using many (as many as I can get a hold of) $1 off coupons to get them for $.98 each.  My kids love these for ballpark snacks and they are awesome for our homeschool group field trips.  Sometimes convenience items just have to make an appearance, but I always like it when they are healthier versions.

walmart3

walmart4

We used $12.80 worth of coupons, and price matched the soup, grapes, Libby’s vegetables and the orange juice.  I also received a whopping $.17 back from submitting my receipt to the Walmart savings catcher.

Our final total for Walmart was $257.11.  This was a bit more than I had hoped for, but considering all the extras I bought this week (oil, oil filter, medicine), it’s not too bad.

The week prior to this I had made a run into Sam’s while we were in the area and spent $11.53 on a big jar of pickled okra, 9 pack of raisin english muffins and a 10# bag of sugar.

In the end, the total for the final trip(s) of September was $440.01, making the grand total for September $672.86.  While I did go over budget by $72.86, I had that money in my grocery account from during the summer months when we were away from home a lot.

If I continue to go over budget, I will either plan cheaper meals or think about increasing the budget some.  In the end it will all depend on the family budget, food waste and what kinds of food we are eating.

What is your budget and family size?  If you don’t mind sharing.  

making a habit out of living frugal…..

Like what you see here at Practicing Frugal?  Why not subscribe to get a daily email of frugal updates?  Just fill in the form below.

Enter your email address:Delivered by FeedBurner